top of page

Taiji Po Polsku

Zhan Zhuang - Medytacja Stojąca

  • Jest taka metoda, którą można praktykować, aby zwiększyć swoją energię, jasność umysłu i wytrzymałość w mniej niż dziesięć minut dziennie!

 

  • Metoda, którą potrafi zmienić praktycznie wszystko, co robimy: jak stoimy, siedzimy, chodzimy, a nawet jak czytamy ten post.

 

  • Metodą tą jest Zhan Zhuang (wymawiane „dżan dżuang”), dynamiczna forma medytacji na stojąco mająca swe źródła w  chińskim kung fu.

 

  • Stosując tę metodę wyeliminujesz częste bóle szyi i pleców. A Twoja energia fizyczna i czujność mentalna będą wciąż wciąż rosły. 

 

  • Dla praktykujących Tai Chi poszukiwanie bezruchu zbliża do zgłębienia esencji tej sztuki.

 

Nadmierne napięcie niektórych partii mięśniowych związane z niewłaściwymi nawykami jest powszechnym zjawiskiem. Bardzo często jest to rezultat kumulacji. Trudno się tych blokad pozbyć. Zaburza to wykonywanie nawet prostych czynności życiowych, przeciąża ciało, niepotrzebnie zwiększa zmęczenie. Powstaje zaklęte koło negatywnych efektów. Usztywnienie powoduje zwiększenie wysiłku, a to znów powoduje dalsze usztywnienie. Napięcie nie ustępuje nawet w przypadku wypoczynku. Często przez cały czas unosimy barki, napinamy szyję i twarz.

 

Metodę Zhan Zhuang możesz wykorzystać dla kontroli stanu napięcia oraz świadomego rozluźniania ciała. Metoda kładzie duży nacisk na wykorzystanie w ćwiczeniach umysłu i jego koordynację z ciałem.

 

Trening Zhan Zhuang nie wymaga dużo miejsca, czasu czy stroju do ćwiczeń. Zawiera odmiany, które można dostosować do sytuacji i możliwości ćwiczącego - są to pozycje stojące, siedzące i leżące. Najlepiej jest oczywiście ćwiczyć w parku, w lesie, w pięknych wnętrzach. Można wtedy zwiększyć intensywność ćwiczeń czerpiąc garściami z potencjału miejsca, w którym się znajdujemy.

 

Dzięki regularnej praktyce treningu Zhan Zhuang, bez problemu można odczuwać jego dobroczynne skutki. Zarówno dla ludzi praktykujących dla zdrowia jak i ćwiczących sztuki walki. Skutki pojawiają się na wszystkich poziomach. Zarówno w sferze cielesnej jak i mentalnej, i „energetycznej”.

bottom of page